Jak si aktuálně hledám práci?

Pokud vás někdy zajímalo, jaké je to hledat práci na dálku a ještě k tomu v zahraničí, bez velkého zázemí a kupy našetřených peněz, tak se můžete začíst do řádků níže. Snažil jsem se vše shrnout hlavně pro vlastní potřebu, abych zhodnotil, která z nabízených možností je pro mě slibná, nebo která pro mě naopak nemá další význam, abych se jí detailněji zabýval. Určitě jsem nevyčerpal všechny možnosti a sám na další přicházím, takže popisuji jen ty, které už mým interním tříměsíčním hodnocením prošly.

 

Inzeráty na designportal.cz, grafika.cz…

Sice věta končí výpustkou, ale ono moc není kam pokračovat. Tohle jsou v podstatě jediné dva weby, kde se občas objeví zajímavější nabídka na jednorázovou zakázku či zaměstnání. Z předchozí zkušenosti vím, že inzerenti na těchto portálech chtějí spíše nějakého studenta za málo peněz, nebo aspoň trvají, u grafiků dost nepochopitelně, na osobní full-time účasti u nich ve firmě. Takže tam jen občas zabloudím a pročtu, zda se zde náhodou něco nezměnilo.

Výsledek: „Poslušně hlásím, že během mé služby se nic zvláštního nestalo!“.

 

Webtrh

Pokud tento diskusní a inzertní server ještě neznáte, tak asi žijete na jiné planetě. Pro někoho je to možná užitečný projekt, pro mě však naprostá noční můra a přesný opak toho, jak si představuji hledání práce, nabízení práce a obecně dělání cokoli, co má s webem jen malinko společného.

Výsledek: Zadal jsem URL webtrhu, vzpomněl si, kam že to vlastně chci jít hledat práci, zavřel jsem okno prohlížeče a šel ven běhat pro načerpání nové inspirace. Nebo se to dá říci i jinak.

 

Moje portfoilo a CV

Tady si vystačím se suchým konstatováním, že můj osobní web (desítky přístupů denně) je dost nevyhovující již od svého vzniku a CV žádné aktuální také nemám, byť ho mám rozdělané. To jsou přesně ty věci, které jsem s velkými klienty v zádech dost zanedbával. Nebylo třeba se propagovat, práce bylo dost, tak proč si dělat CV, že? V současné době ale makám jak na osobním portfoliu, tak připravuji spuštění i dalších projektů, kde mám svá želízka v ohni a ze kterých by nějaký zakázka mohla časem vzejít.

Výsledek: Jednou za čas se někdo ozve, že viděl můj web, že se mu i líbí a že by pro mě měl práci. Odpovídám prakticky obratem, že mám třeba zájem o bližší info, že rád poskytnu detailní reference, ale tím to většinou i skončí a takový klienti už pak zpravidla jen hrají mrtvé brouky, byť se je často snažím kontaktovat opakovaně.

 

Jobs.cz

Klasický portál pro zprostředkování práce, který ale dle mého těžce zanedbává současné trendy v online oblasti. Je tedy myslím vhodný spíše pro truhláře, skladníky, nebo možná i IT profíky, kteří ale chtějí hlavně mít teplé anonymní místečko v serverovně v jedné z mnohých nadnárodních korporací.

Výsledek: Ví majitelé webu, že existuje freelancing? Ví, že existuje remote working (nemáte zač)? Ví inzerenti, že na stravenky moc lidí už nenalákají?

 

Firemní weby

Každá větší firma má zvláštní stránku věnovanou nabídce zaměstnání. Skoro vždy zde nějaké nabídky také najdete. Jen občas je zde prázdno a hláška, že momentálně žádné nabídky práce nevedou.

Výsledek: Nabídky jsou na těchto webech zpravidla měsíce až léta neaktuální. Aspoň mě se dostává reakce ve smyslu, že momentálně nikoho nehledají, kontakt si na mě ale nechají, bla bla…

 

Twitter

To je prakticky můj jediný zdroj informací ze světa, moje hlavní spojení s bývalými kolegy a také přehled nových informací a trendů z oboru i dění na internetu obecně. Logicky se tedy zaměřuji na hledání nových zakázek a klientů i zde. Občas tedy uveřejním tweet, že mám zrovna volno pro nové projekty, abych dal vědět mým followerům, kteří zrovna s něčím potřebují pomoci, nebo ví o někom, kdo by mé služby potřeboval.

V mém feedu se taky sem tam ukáže přímo nabídka (spolu)práce od někoho koho sleduji, nebo jejich retweet od lidí, které já osobně nesleduji. Odpovídám vždy, když mě to zajímá, retweetuji dál, pokud to není relevantní. Nabídky grafické práce pak pravidelně přeposílám na svůj Twitter účet ChciGrafika.

Výsledek: Pár vysoce relevantních nabídek, desítky vyřízených mailů, nula zakázek.

 

Linkedin

Svůj profil udržuji aktuální a celkem podrobný. Vzhledem k povaze projektů, na kterých často pracuji, si zde ale nemohu uveřejňovat žádné detaily, náhledy ani stručné popisky. Nebo bych mohl, ale s takovým časovým zpožděním (až se projekt za rok spustí), že už to díky neaktuálnosti nemá moc smysl. A nějak si nemůžu zvyknout na to, že bych si tam měl dávat loga ČSOB, Vodafone, nebo Alza.cz, když to tam reálně může mít každý druhý, kdo kdy pro dané subjekty kdy dělal třeba banner, nebo korekturu textu v letáku pro lokální pobočku v Horní Dolní.

Propojuji se jen s lidmi, které osobně znám, nebo kteří aspoň napíšou důvod, proč se se mnou propojit chtějí.

Výsledek: Týdně několik nabídek na dobré a ještě lepší zaměstnání. Za dobré peníze, skvělé benefity, pro firmy zvučných jmen. Podmínkou je vždy aspoň občasné osobní dojíždění do kanceláří v Praze (jsou nějaké firmy i jinde?), což vzhledem k místu mého současného bydliště nelze realizovat.

 

Na volné noze

Několik let jsem váhal vytvořit si zde svůj profil. Není to pravda moc levné, když uvážíte, že kromě zápisu do katalogu nedostanete vlastně vůbec nic navíc. Propagace zvlášť se platí. A katalog jako takový? Dost nepřehledný, zastaralý, vizuálně nepřitažlivý, bez jakýchkoliv zajímavých funkcí, na které jsme zvyklý z obdobných služeb ze světa (Elance, oDesk apod.). Dokonce jsem přímo majiteli Robertu Vlachovi před více než rokem nabízel zdarma nový návrh a design webu, jen za zkušební roční registraci, ale bych jsem odmítnut s tím, že nový web se připravuje, že má okolo sebe dost špičkových profíků, kteří na tom makají atd.

Výsledek: Projekt má celkem zvučné jméno a patrně i velmi cílenou návštěvnost, protože jsem sice od registrace před dvěma měsíci obdržel jen asi pět nabídek, ale všechny byly v podstatě zajímavé a dvě z toho nakonec i realizované. Poměr cena výkon u mě tedy nakonec překvapivě dobrý.

 

StartupJobs

Osobně tomuto projektu velmi fandím, sleduji ho od samotného začátku a dokonce na něm sám v současné době i inzeruji, ale má zatím pro mě dost much, nebo spíš masařek, abych do něj vkládal jakékoliv větší naděje na nalezení dobré práce, nebo stálého klienta. Zásadní vadou je to, že firmy na portálu sice inzerují, ale dost často pak už nijak nereagují, došlé odpovědi vůbec nepročítají. Systém StartupJobs.cz má totiž i přehled toho, zda vaši nabídku firma vůbec otevřela, což je ale občas smutné pokoukání.

Výsledek: Vytvořil jsem si zde detailní profil, udělal pár znalostních testů s velmi dobrým skóre, pravidelně na nabídky odpovídám v den jejich uveřejnění… a ze sedmi nabídek nebyly do dnešního dne inzerenty vůbec zobrazeny čtyři a odpověď typu: „se vám ozveme“ jsem obdržel, po čtrnácti dnech od mého projevení zájmu, jen jednu jedinou!

 

Staří známí

Za léta praxe mám dost kontaktů na lidi z různých firem, ve svém Skypu mám online bývalé kolegy, v mailu jsou i několik let staré zprávy od bývalých klientů o další možné spolupráci. Jednou za čas to vše projdu, a zvážím, koho má smysl reálně otravovat a koho naopak vůbec.

Výsledek: Jednu dvě zakázky už jsem takto získal. Většinou je to ale něco menšího, za málo peněz a pokud možno do zítra. Pokud jsou to dobří známí, tak to beru, jinak slušně odmítám. Tento způsob spolupráce totiž nikdy nedělal moc dobrotu.

 

Zahraničí

Jsem ve Španělsku a rád bych tu taky zůstal. Nebo třeba ne přímo zde, ale do ČR mě to už zpět prostě netáhne. Takže hledám nové kontakty a příležitosti i ve světě. Koukám na inzeráty, odepisuji na ně, občas kontaktuji vytipované firmy a lidi přímo. Vyhledávám nejen klasická zaměstnání, ale i příležitosti pracovat pro startupy a možnost dělat větší projekty jednorázově. Občas zkouším štěstí i s nabídkami na vzdálenou spolupráci.

Výsledek: Dva lokální španělští freelanceři, kdy s jedním si občas dopisuji ohledně specifik místního trhu a odlišné mentality lidí z online byznysu, a s druhým se občas i osobně vídám a něco málo spolu kujeme. Jinak neodpovídat na maily je, dle mých zkušeností, zcela světový fenomén. Počet odeslaných a obdrženým odpovědí na nabídky práce je všude tak 100:1.

 

ChciGrafika.cz

Můj vlastní pokus o efektivní propojení mezi grafiky a jejich klienty. Sice má projekt už za sebou cca půl roku, ale z mnoha důvodů se zatím nevyvíjí tím směrem, který jsem si pro něj na počátku vytyčil. Vše tedy běží jaksi samospádem, postupně nabíráme nové grafiky (po kvalitativním třídění) rychlostí jeden za týden a občas zkusím navázat spolupráci s jinými weby (designportal, UGD) kvůli propagaci. Zkusil jsem si tedy zde udělat svůj vlastní profil, abych okusil vlastní medicínu.

Výsledek: Po cca měsíci přesně nula poptávek. Nutno podotknout, že až na vybrané grafiky z katalogu jsou na tom bohužel zatím všichni dost podobně. Ale občas vidím záblesky na konci tunelu :-)

Dodatek: Pro tento projekt aktuálně hledám parťáka, aby mi pomohl věci řádně rozhýbat!

 

Závěr?

I když to tak možná nevyznívá, tak i to málo, co se mi výše popsanými cestami podařilo získat, to vše stačí na to, abych bych stále schopen platit všechny důležité výdaje a zbylo mi něco málo na ty útraty, které zas tak plánované nejsou. Svoji životní úroveň si tedy, po čtvrt roce v zahraničí a s nulou našetřenou při odjezdu, stále držím a snažím se dělat i vše pro to, aby neklesala a šla naopak po malých krůčcích nahoru.

A jednu velkou výhodu to vše má naprosto bez diskusí. Když opustíte zajeté koleje, tak se, jako já, třeba dostanete i k zakázkám, které se vám do té doby vždy jen vyhýbaly. Za posledního čtvrt roku si tak mohu připsat na konto třeba dvě iOS aplikace, kompletní návrh výukového jazykového video programu se světovými ambicemi, nebo třeba přípravy na vznik španělského co-workingového centra pro rodiny s dětmi a větší týmy. To by se mi patrně v závětří velké agentury, nebo zajetého startupu, nepodařilo.

No a pokud máte své tajné tipy, kde hledáte práci a nové skvělé zakázky, tak se nebojte podělit zde v komentářích.

 

3 komentáře: „Jak si aktuálně hledám práci?“

  1. Nevím, jak přesně StartupJobs funguje, ale v systému taky vidím, že některé moje nabídky nebyly zobrazené, ale přesto jsem na ně dostal odpověď e-mailem. Takže bych řekl, že zadavatelům nejspíš chodí nabídky e-mailem, na který rovnou reagují a neřeší to přes systém, takže nabídka vypadá jako nepřečtená. A nebo taky ne, jen hádám :)

  2. Což je ale samozřejmě problém systému, ne můj :-) Já vidím, že to v systému je označeno jako nepřečtené + týdny žádná (ani zamítavá reakce) od inzerentů = moje znechucení tuhle službu dále využívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>